Blog > Komentarze do wpisu

'a crime in the neighborhood' suzanne berne

It was Thursday, the 20th of July. The child's name was Boyd Arthur Ellison. He had just turned twelve years old. He couldn't help the police by describing his attacker because by the time he was found very early the next morning, his attacker had come back and finished what he'd started (s. 3).

Książka zaczyna się mocnym akcentem. Na przedmieściach, w spokojnej i bezpiecznej dotąd okolicy ginie chłopiec. Ta wstrząsająca zbrodnia kładzie cień na dotychczasowym życiu wszystkich mieszkańców osiedla, zmieniając ich relacje, postrzeganie siebie nawzajem.

To wydarzenia zmienia także życie dziesięcioletniej Marshy, przewracając jej poukładany dotąd świat do góry nogami. Zresztą to lato obfituje w szereg niezwykłych dla niej wydarzeń. Kilka tygodni wcześniej ojciec dziewczynki opuszcza rodzinę, uciekając z ciotką Adą, z którą ma romans, do domu obok wprowadza się nowy sąsiad pan Green, a w telewizji głośno jest o aferze Watergate.

Marsha zaczyna prowadzić dziennik, w którym notuje dokładnie zdarzenia z życia rodziny, wkleja wycinki z gazet dotyczące zamordowanego chłopca, zapisuje co niezwykłego dzieje się na osiedlu. I co niezwykłego robi nowy sąsiad, który fascynuje ja i przeraża jednocześnie.

W głowie Marshy wszystkie te zdarzenia splatają się ze sobą. Śmierć chłopca, odejście taty i pojawienie się nowego sąsiada, wszystko jest ze sobą związane. Dodatkowo wyobraźnia dziewczynki podpowiada jej obrazy, które nie miały miejsca. Części zdarzeń próbuje się domyślić, część sama sobie dopowiada. I tak powstaje obraz rzeczywistości widziany oczami dziesięciolatki. Trochę naiwny i niewinny, a trochę podszyty dziecięcym okrucieństwem i fascynacją rodzącej sie seksualności. I właśnie to obserwowanie świata, dorosłego świata! oczami małej dziewczynki robi ogromne wrażenie.

I tak jak zabójca nie został złapany, tak i my nie dowiadujemy się dlaczego? Dlaczego chłopiec musiał zginąć, dlaczego Marsha oskarżyła pana Greena, dlaczego ojciec ją opuścił?

wydawnictwo: Penguin Book

sobota, 08 sierpnia 2009, aklat

Polecane wpisy

  • 'Ostrygojady' Susan Fletcher

    Oj, długo się męczyłam z tą książką! Najpierw dosłownie, męczyłam stronę po stronie, przy każdej zastanawiając się czy czytania nie zarzucić i nie oddać książki

  • 'Dzieci bohaterów' Lyonel Trouillot

    To nasze życie zabiło Corazona. Nasze pieskie życie, tak dalekie od nadziei i tak bliskie śmierci . (str. 92) Kilkunastoletni chłopiec opowiada o trzech dniach

  • 'Droga do piekła' Majgull Axelsson

    Długo zabierałam się do przeczytanie jednej z książek Majgull Axelsson. Widziałam dużo pozytywnych recenzji i wiedziałam, że się nie zawiodę, choć będzie to lek

Komentarze
2010/04/12 10:39:37
O!Niedawno zakupiłam tę ksiązkę, co prawda jeszcze jej nie przeczytałam, ale widzę, że pieniądze nie poszły w błoto :)