Blog > Komentarze do wpisu

'Droga do piekła' Majgull Axelsson

Długo zabierałam się do przeczytanie jednej z książek Majgull Axelsson. Widziałam dużo pozytywnych recenzji i wiedziałam, że się nie zawiodę, choć będzie to lektura wymagająca i na pewno nie łatwa. W końcu zatrzymałam się w bibliotece przy półce z literaturą szwedzka i wybrałam 'Drogę do piekła', pierwszą powieść Axelsson. Według niektórych opinii jest to najsłabsza jej powieść, a jeśli tak jest w rzeczywistości to już się nie mogę doczekać kolejnych jej książek.

Czytanie 'Drogi do piekła' to jak układanie puzzli. Rozsypane i przemieszane fragmenty wspomnień, wydarzeń z bliższej i dalszej przeszłości, aktualnych zdarzeń z życia czterdziestokilkuletniej Cecylii. Kobiety nieszczęśliwej, która zmaga się z życiem i swoimi wspomnieniami, udając przed rodziną i znajomymi zadowolenie i normalność. Cecylia życje codziennymi sprawami, mimo że nawiedzają ją demony przeszłości, nierozliczone sprawy, o których nie da się zapomnieć. Ale zamiast zmierzyć się z rzeczywistością łatwiej jest od niej uciec, a Cecylia robi to od lat. W dzieciństwie uciekała w świat marzeń, odreagowując stresy moczeniem majtek. Gdy dorosła od swoich problemów uciekła w małżeństwo i pracę w egzotycznych sceneriach, gdzie cudem uszła z życiem w trakcie erupcji wulkanu.

Jednak przeszłość i dawne problemy nie dają się tak łatwo zapomnieć. Cecylia powraca do rodzinnego domu opiekować się schorowana matka, i tam w "zaciszu domowego ogniska" dopadają ją demony przeszłości. I okazuje się, że za fasadą normalności kryje się prawdziwe piekło.

wydawnictwo: WAB

środa, 26 sierpnia 2009, aklat

Polecane wpisy

  • 'Ostrygojady' Susan Fletcher

    Oj, długo się męczyłam z tą książką! Najpierw dosłownie, męczyłam stronę po stronie, przy każdej zastanawiając się czy czytania nie zarzucić i nie oddać książki

  • 'Kwiaty śliwy w złotym wazonie'

    'Kwiaty śliwy w złotym wazonie' czyta się z wypiekami na twarzy. I to dosłownie. To opasłe tomiszcze obejmujące prawie osiemset stron wciąga, budzi emocje i naw

  • 'a crime in the neighborhood' suzanne berne

    It was Thursday, the 20th of July. The child's name was Boyd Arthur Ellison. He had just turned twelve years old. He couldn't help the police by describing his

Komentarze
Gość: mary, *.rev.inds.pl
2009/08/26 21:13:19
czytałam wszystkie chyba .. a nie sorryy.. Kwietniowej Czarownicy jeszcze nie czytałam. Bardzo lubię ksiazki Majgull Axelsson. Mimo tego ze są smutne..
-
matylda_ab
2009/08/26 21:16:36
Tęskno mi już do następnej książki Majgull Axelsson. Przeczytałam dwie: "Dom Augusty" i "Kwietniową czarownicę" i wiem, że każdą następną książkę tej pisarki wezmę w ciemno. Pisze tak, że wywraca moją duszę na drugą stronę. Wstrząsa i skłania do myślenia. Czas jesienny sprzyja takim lekturom.
-
2009/08/27 11:48:04
Mary 'Kwietniową Czarownicę' już wypożyczyłam i czeka tylko w kolejce do czytania :) chyba przeczytam wszystkie jej książki w kolejności powstawania :)

Matyldo świetnie to ujęłaś :) na mnie ta ksiażka podziałała oczyszczajaco, znalazłam troche Cecylii w sobie i wiem że dobrze jest zmierzyć sie z podobnymi emocjami, mimo że w znacznie mniejszej skali i mając ten wentyl bezpieczeństwa wiedząc że są to przeżycia cudze i wymyślone. Taka literatura terapeutyczna :)
-
ja-madzik
2009/11/21 17:53:36
Czytałam Dom Augusty i byłam zachwycona...myślę, że sięgnę jeszcze po pozycje Majgull Axelsson :D
-
Gość: kreska95, *.toya.net.pl
2012/06/19 09:47:34
Nie czytałam, ale bardzo lubię tą autorkę. Polecam blog, który znalazłam w sieci dziennikinikki.blogspot.com/