Blog > Komentarze do wpisu

'Dziewczyna z wybrzeża' Pramoedya Ananta Toer

Długo zastanawiałam się jak opisać tę książkę. Przez cały czas czytania 'Dziewczyny z wybrzeża' towarzyszyło mi dziwne uczucie, którego nie potrafiłam poczatkowo sprecyzować.

Młoda dziewczyna z rybackiej wioski, której imienia nie znamy, zostaje wydana za maż za bogatego mieszczanina. Nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, nie rozumie męża, którego nie zna i nie kocha. Nie wie jak powinna się zachowywać i co robić. Tęskni za rodzina i swoim dawnym życiem. Jedyne oparcie ma w służącej, która jednak szybko zostaje wyrzucona. W końcu zachodzi w ciąże i okazuje się, że sytuacja, do której powoli zaczynała przywykać, nie będzie trwała wiecznie i jej życie znowu diametralnie się zmieni.

Ta książka wydaje mi się bardzo, ale to bardzo nieprawdopodobna, a przez to po prostu kiepska. Poczynając od zarysowania postaci, i to zarysowania bardzo tendencyjnego. Każdy mieszkaniem wsi jest przedstawiony jako dobry, związany z ziemią i tradycją człowiek, którego należy szanować za ciężka pracę, niezależnie od jego postępków. Z kolei każdy mieszkaniec miasta jest butnym, zapatrzonym w siebie i swoje dobra konfidentem, który zbratał się z okupującymi kraj Holendrami. Do tego postaci są płaskie i tak nierzeczywiste, że przesłanki jakie nimi kierują są dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Podobnie fabuła, wydaje mi się naciągana i nierealna. Mimo świadomości, że pewne zjawiska mogą wiernie oddawać realia Indonezji początku XX wieku.

Wszystko to potęguje stwierdzenie znajdujące się na końcu książki, jakoby była to prawdziwa historia babki autora. Czy tak jest w rzeczywistości nie wiem, ale zupełnie do mnie ta historia nie przemawia. Najwidoczniej Indonezja leży zbyt daleko moich literackich zainteresowań.

wydawnictwo: Amber

środa, 29 lipca 2009, aklat

Polecane wpisy

  • 'Ostrygojady' Susan Fletcher

    Oj, długo się męczyłam z tą książką! Najpierw dosłownie, męczyłam stronę po stronie, przy każdej zastanawiając się czy czytania nie zarzucić i nie oddać książki

  • 'Dzieci bohaterów' Lyonel Trouillot

    To nasze życie zabiło Corazona. Nasze pieskie życie, tak dalekie od nadziei i tak bliskie śmierci . (str. 92) Kilkunastoletni chłopiec opowiada o trzech dniach

  • 'Droga do piekła' Majgull Axelsson

    Długo zabierałam się do przeczytanie jednej z książek Majgull Axelsson. Widziałam dużo pozytywnych recenzji i wiedziałam, że się nie zawiodę, choć będzie to lek

Komentarze
abiela
2009/07/29 22:15:08
Mam chyba nawet tę samą książkę w stosie, ciekawa jestem czy mnie się spodoba.
-
2009/07/30 12:15:47
też jestem ciekawa :) już dawno żadna ksiażka tak mi nie podeszła, może z tobą bedzie inaczej :)
-
karol.ina.l
2009/07/30 22:30:38
A ja odkąd mam bloga to prawie nie czytam, albo raczej czytam wyłącznie o tym, co inni ugotowali. Cieszę się, że odkryłam również tego bloga, bo mam nadzieję, że wkrótce trochę ochłonę i będę więcej czasu poświęcić innym ulubionym zajęciom (czytaniu na przykład) i mam kolejne miejsce do szukania inspiracji.

Pozdrawiam :)
-
2009/07/31 12:23:33
Karolino bardzo mi miło i zapraszam częściej ;-)
-
2lewastrona
2009/07/31 19:39:48
znalazłam ja kiedysw tesco za 3 zł. Wziełam bo w sumie zaciekawiło mnie streszczenie. Jeszcze nie przeczytałam, ale wiem juz mniej wiecej czego sie spodziewac, co nie znaczy ze sie zniechęciłam :)
-
2009/07/31 22:57:36
skoro sie nie zniechęciłas t o ciekawe jak tobie sie spodoba :)
-
germini
2009/08/27 13:11:16
Aklat, nie wiem dlaczego, ale zniknęłaś mi z RSSu i mam teraz zaległości :|
Książkę i tak chciałabym przeczytać. To nie to, że Ci nie wierzę ;) Po prostu chciałabym zajrzeć do Indonezji :)
-
2009/08/27 13:24:13
Przeczytaj koniecznie :) To że mi nie podeszła, nie znaczy wcale że Tobie się nie spodoba :) A ja do Indonezji lub innego sąsiedniego kraju zajrzę jeszcze na pewno :)
-
abiela
2009/11/29 22:48:13
Przeczytałam ale inną książkę tego autora, tzn. nie przeczytałam. I mnie zupełnie nie podeszła.